Lietuva gegužės mėnesį įteisins medikamentus, savo sudėtyje turinčius kanapių. Mūsų šalis prisijungs prie keliasdešimties valstybių, jau legalizavusių medicinines kanapes ar iš jų pagamintus vaistus. Vis dėlto, Lietuva ir toliau laikysis daugiau nei 60 metų galiojančių Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) nuostatų, pagal kuriuos kanapės įtrauktos į griežčiausiai kontroliuojamų medžiagų sąrašą. Tai reiškia, kad Lietuvoje vartoti kanapes vis dar bus griežtai draudžiama.
Vakaruose daugelis draudimą vartoti kanapes laiko neteisingu, o už kanapių legalizaciją vis dažniau pasisako iškilūs visuomenės veikėjai, atlikėjai, aktyvistai ir eiliniai piliečiai. Augančią priešpriešą tarp visuomenės nuomonės ir pasenusios įstatymų bazės kai kurios valstybės sprendžia kompromisu. Tokios šalys kaip Portugalija, Estija ir Šveicarija pasirinko tarpinį variantą – dekriminalizaciją – kuomet kanapės nėra legalios, tačiau už nedidelį jų kiekį ar vartojimą negresia baudžiamoji atsakomybė.
Tik keturios valstybės yra visiškai legalizavusios kanapių vartojimą. Jose nedraudžiama turėti kanapių žiedų ir vartoti juos tiek medicininiais, tiek rekreaciniais tikslais. Deja, tai nereiškia, kad jau galite krautis lagaminus ir pirkti lėktuvo bilietus artimiausioms atostogoms – teisėtai įsigyti kanapių gali nepavykti.
4. Sakartvelas (Gruzija)
Daugelis lietuvių nustebtų sužinoję, kad Sakartvele nedraudžiama vartoti kanapes. Legaliomis kanapės tapo 2018 m. liepą, Konstituciniam teismui nusprendus, jog turėti ar vartoti kanapes yra asmens laisvės klausimas.
Anksčiau Sakartvelo narkotikų kontrolės įstatymai garsėjo savo griežtumu, o posakis kalėjimas už suktinę visiškai tiko šaliai, kurioje kanapių vartotojai (ne tik augintojai, platintojai) galėjo būti nubausti iki keturiolikos metų kalėjimo. Griežta narkotikų kontrolės politika palietė didelę visuomenės dalį ir paskatino libertarų partiją bei keturiasdešimt kitų organizacijų stoti į kovą už kanapių kontrolės įstatymų keitimą. Konstitucinio teismo sprendimas vainikavo daugiau nei penkerius metus trukusią aktyvistų kovą už asmens laisvę.
Deja, Sakartvele kanapių legalizacija liečia tik laisvę vartoti kanapes. Jas vis tiek draudžiama auginti, pardavinėti bei vartoti viešose vietose ar prie vaikų. Be to, jau 2018 m. pabaigoje šalies parlamente buvo iškelta iniciatyva griežtinti kanapių kontrolę.
3. Pietų Afrikos Respublika
Pietų Afrikos Respublika (PAR) nuo XXI a. pradžios garsėja kaip viena didžiausių kanapių augintojų pasaulyje. 2018 metų rudenį PAR Konstitucinis teismas dekriminalizavo kanapių auginimą ir vartojimą privačioje erdvėje. Nuo 2020 m. PAR piliečiai galės visiškai teisėtai mėgautis dagga (afrikaans kalba taip vadinamos kanapės).
PAR kanapių legalizacijos judėjimas įsibėgėjo prieš daugiau nei dešimtmetį. Vietos gyventojai įsteigė Dagga partiją, norėdami paskatinti kanapės įteisinimą. PAR miestuose vyko eitynės, mitingai bei protestai. Kanapes legalizuoti rekomendavo net PAR narkotikų kontrolės institucija ir Policijos ir kalėjimų darbuotojų profsąjunga. Jie teigė, kad kanapių draudimai neveikia, verčia kanapių vartotojus nusikaltėliais ir švaisto teisėsaugos laiką.
2017 ir 2018 metais legalizacijos klausimas persikėlė į teismus, kuriuose kova už kanapių įteisinimą baigėsi istoriniu Konstitucinio teismo sprendimu. Kaip ir Sakartvele, Pietų Afrikos Respublikoje kanapių nebus galima pirkti ar pardavinėti. Draudimas prekiauti kanapėmis galios ir kanapių aliejui bei sėkloms.
PAR bei jos kaimynės Esvatinis (buv. Svazilandas) ir Lesotas garsėja kaip vienos geriausių vietų auginti kanapes pasaulyje. Ekonomikos ekspertai teigia, kad PAR priėmė sprendimą legalizuoti kanapes ne tik dėl visuomeninių organizacijų spaudimo. Manoma, kad PAR tikisi laisvėsiančios tarptautinės kanapių kontrolės ir sieks uždirbti iš teisėto kanapių eksporto į kitas valstybes.
2. Urugvajus
Urugvajus yra pirmoji valstybė, kurioje dar 2013 m. buvo legalizuotos kanapės. Vis dėlto, kanapes Urugvajuje įsigyti gali tik vietiniai gyventojai – užsieniečiams, neregistravusiems savo gyvenamosios vietos šalyje, parduoti kanapes griežtai draudžiama. Urugvajuje leidžiama auginti iki šešių kanapių augalų.
Nuo 2017 metų Urugvajuje kanapes pradėjo platinti licencijuotos vaistinės. Iki tol tai darė tik valstybinis monopolis. Licencijuoti socialiniai kanapių klubai gali teisėtai auginti iki 99 augalų per metus savo narių poreikiams.
Urugvajuje kanapes legalizuoti nusprendė pati vyriausybė. Nors šalies nusikalstamumas jau buvo vienas žemiausių regione, legalizuoti kanapes nuspręsta siekiant suduoti smūgį organizuoto nusikalstamumo grupuotėms: narkotikų kontrabandininkams ir prekeiviams žmonėmis.
1. Kanada
Kanada yra antroji valstybė po Urugvajaus, kurioje įteisintas ir kanapių vartojimas, ir prekyba. 2018 metų pabaigoje įsiteisėję kanapių legalizacijos įstatymai nuskambėjo per visą pasaulį – kanapių parduotuvėles klientai ištuštino tą pačią dieną, o kanadiečių kanapių įmonės susilaukė milijardus siekiančių investicijų.
Kanados kanapių įstatymai panašūs į alkoholio įstatymus: ribojamas pardavimo laikas ir vartojimo vietos. Be to, legalizuojant kanapes Kanadoje buvo sugriežtintos bausmės už kanapių platinimą nepilnamečiams bei vairavimą apsvaigus nuo kanapių.
Kanapių rinka Kanadoje greitai susiformavo į atskirą ekonomikos sektorių, kurio įmonės listinguojamos akcijų biržoje, kuria inovatyvius kanapių produktus ir pritraukia milijardus eurų siekiančias investicijas.
Legalizacijos procesas šalyje prasidėjo prieš dvidešimt metų. Per tą laiką Kanadoje kūrėsi kanapių kultūros leidiniai, svetainės bei neoficialūs judėjimai. Visuomenės nuomonė kanapių legalizacijos klausimu palaipsniui keitėsi, augant medicininių kanapių tyrimų medžiagai ir dažnėjant aktyvistų grupių eitynėms bei mitingams. Vyriausybė ėmėsi kanapių legalizacijos klausimo 2015 m., iš pradžių suteikdama teisę kanapes platinti tik valstybės monopoliui. Trejus metus trukęs pereinamasis laikotarpis tik parodė, kad legalizacija nėra išsprendžiama per vieną dieną.
Kanapių legalizacija yra sudėtingas procesas, kurį sudaro klausimai apie teisėtą kanapių laikymą, auginimą, prekybą bei ekonominį statusą. Praėjusiais metais PAR ir Sakartvelas paklojo teisinius pamatus kanapių legalizacijai, tačiau neįgalino kanapių ekonomikos. Kiekvienu atveju (galbūt išskyrus Urugvajų) šie veiksmai kainavo daug politinių susivienijimų bei visuomeninių organizacijų laiko ir pastangų.
Ar žinojai?
Kanapės Nyderlanduose nėra legalios
Nyderlanduose prekyba kanapėmis ir jų vartojimas nėra legalus, tik toleruojamas. Kanapes parduoti leidžiama išimtinai licenzijuotose kavinėse – coffeeshopuose. Iš esmės, kanapės Nyderlanduose yra tik dekriminalizuotos, gyventojai gali savo reikmėms auginti iki 5 augalų, su savimi turėti ne daugiau 5 gramų kanapių. Beje, kanapių vartojimas viešose vietose taip pat yra draudžiamas.
Šiaurės Korėjoje kanapės yra legalios (galbūt)
Tiksliai nežinoma, kokie įstatymai egzistuoja Šiaurės Korėjoje, o iš ten pabėgusių asmenų liudijimai nesutampa. Vieni sako, kad net kariai (Šiaurės Korėja giriasi turinti net milijoną karių tarnyboje) laisvai rūko kanapes, nors yra teigiančių, jog kanapės šalyje yra draudžiamos. Ar Šiaurės Korėja galėtų būti penktoji valstybė šiame sąraše? Galbūt niekada nesužinosime atsakymo į šį klausimą, tačiau net jei kanapės Šiaurės Korėjoje ir būtų legalios, ji tikriausiai būtų paskutinė vieta pasaulyje, į kurią žmonės norėtų vykti, kad galėtų sutraukti suktinę.