Šiemet sukaks aštuoniolika metų nuo tada, kai Portugalija dekriminalizavo kanapes ir kitus narkotikus. Dekriminalizacija panaikino bausmes už narkotikų vartojimą, tačiau svaigalų nelegalizavo. Ištisa pilnamečių portugalų karta nepatyrė baimės pakliūti į kalėjimą už suktinę, tačiau mūsų kalbinta portugalų trijulė teigė, jog ne viskas Portugalijoje taip puiku, kaip galėtų pasirodyti iš šono.
Dekriminalizacija panaikino bausmes už narkotikų vartojimą, tačiau svaigalų nelegalizavo.
Portugalijos dekriminalizacijos istorija
Per 1974 metų revoliuciją Portugalija nuvertė diktatorių ir atsisakė savo kolojinų. Buvę kolonistai ėmė grįžti namo ir iš pasaulio pakraščių parsivežė įvairių narkotikų, įskaitant heroiną. Jaunoje demokratijoje narkotikai asociavosi su laisve, todėl nepraėjus nė dešimtmečiui, didžiulė dalis portugalų buvo išbandę įvairius narkotikus. Heroino vartojimas pasiekė epideminį mastą – 1999 metais jį vartojo beveik 1 proc. visos populiacijos, o mirtingumas nuo ŽIV buvo aukščiausias visoje ES.
2001 metais Portugalija žengė drąsų žingsnį ir priėmė sprendimas netaikyti baudžiamosios teisės už narkotikų vartojimą ir turėjimą savo reikmėms. Patys portugalai tokią politiką vertino neigiamai. Priklausomybių ir heroino epidemijos paliesta šalis išgyveno ekonominį nuosmukį, didelio masto emigraciją, todėl nemažai žmonių manė, jog sušvelninus narkotikų kontrolę šalis įsmuks į liūną. Portugaliją taip pat spaudė tarptautinė bendruomenė, tačiau ji, kaip anksčiau pasielgusi Šveicarija, pasirinko kelią, mažiau žalojantį priklausomus asmenis.
Prioritetas teiktas visuomenės sveikatai: narkotikų kontrolė perkelta iš Teisingumo departamento į Sveikatos ministeriją, vietoje bausmių taikomos įvairių specialistų rekomendacijos. Jei asmuo sulaikomas su narkotikais asmeninems reikmėms (narkotiku kiekiu, kurio vartotojui pakanka iki dešimties dienų), jis siunčiamas į trijų asmenų komisiją, kurią sudaro teisininkas, socialinis darbuotojas bei medikas. Ši komisija sprendžia, ar sulaikytajam pakaks susimokėti baudą, ar teks gydytis. Jei visi komisijos nariai sutaria, sulaikytajam neskiriama jokia bausmė. Teigiama, kad tai yra bene dažniausias komisijų rezultatas.
Jei asmuo sulaikomas su narkotikais, jis siunčiamas į trijų asmenų komisiją, kurią sudaro teisininkas, socialinis darbuotojas bei medikas. Ši komisija sprendžia, ar sulaikytajam pakaks susimokėti baudą, ar teks gydytis. Dažnai neskiriama jokia bausmė.
Per pirmuosius keturiolika dekriminalizacijos metų Portugalijoje narkotikų vartojimas sumažėjo apie 50 proc. Didžiausias narkotikų vartojimo kritimas pastebėtas 15-24 metų amžiaus grupėje, t.y. žmonių, kurie paaugliais tapo tik po dekriminalizacijos. Mirtingumas nuo narkotikų per dešimtmetį sumažėjo aštuonis kartus. Kiek daugiau nei keturis kartus sumažėjo naujų ŽIV infekcijų.
2014 metų duomenimis, Portugalijoje kokaino ir marihuanos vartojimas buvo vienas žemiausių Europoje ir kone tris kartus žemesnis už ES vidurkį. Beje, lietuviai taip pat vartoja bene mažiausiai narkotikų visoje ES, tačiau portugalai vartojo mažiau narkotikų net už mus.
Kanapių dekriminalizacija Portugalijoje – iš pirmų lūpų
Dekriminalizacija nėra legalizacija. Portugalijoje nepanaikintos bausmės už prekybą narkotikais, o asmeninėms reikmėms portugalai gali turėti tik iki 4 gramų kanapių. Bet koks didesnis kiekis yra laikomas įrodymu, jog asmuo ketino platinti marihuaną. Taip pat negalima legaliai užsiauginti kanapių.
Niekam paplūdimyje netrukdo pridegta suktinė, tačiau pareigūnai nepraeis pro šalį, užuodę kanapes.
Mūsų kalbinti portugalai Pedro, Victor ir Maria teigė, jog niekam paplūdimyje netrukdo pridegta suktinė, tačiau pareigūnai nepraeis pro šalį, užuodę kanapes. Jie įspėjo, jog net jei su savimi turi mažą kiekį kanapių, vis tiek gali tekti susimokėti baudą, dalyvauti privalomoje programoje prieš narkotikus ir net apsilankyti pas psichologą. Mūsų pašnekovas Pedro teigė, jog į tokią programą pateko jo draugas, kurio kišenėse pareigūnai rado vos 0,4 gramo kanapių.
Narkotikų epidemiją išgyvenusi Portugalijos visuomenė griežtai žiūri į narkotikus, todėl palaiko tokias griežtas auklėjimo priemones. Šalies visuomenė parodo, kad narkotikų vartojimas nėra savaime suprantamas elgesys, tačiau bando padėti priklausomiems, o ne juos bausti. Akivaizdu, kad apsilankymas pas psichologą yra daug sveikesnė priemonė vykdyti narkotikų vartojimo prevenciją, nei sodinimas į kalėjimą.
Keli pašnekovai teigė, kad ne ką švelniau elgiamasi ir su kitų narkotikų vartotojais: miškuose vykstančių reivų dalyvius pasitinka pareigūnai su šunimis ir labai nepagarbiai elgiasi su kiekvienu, kurio kišenėje randa bent vieną MDMA (vadinamojo ekstazi) tabletę.
Portugalijoje kanapės yra nelegalios
Kadangi Portugalija nelegalizavo kanapių, joje prekiauti šiuo augalu taip pat griežtai draudžiama. Vis dėlto, turistus Lisabonos ir Porto gatvėse vis užkalbina gatvės prekeiviai, siūlantys marihuanos, hašišo ar kokaino.
Deja, dažniausiai tokie turistai pakliūna į spąstus, tikėdami, jog pirkti narkotikus Portugalijoje yra legalu. Gatvės prekeiviai naudojasi jų naivumu ir parduoda raudonėlio, lauro lapų ar net plastilino gabaliukus, apsimesdami, jog tai yra kanapės ar hašišas. Jei apgauti turistai sugalvoja kreiptis į policiją, ši nedviprasmiškai paaiškina, jog Portugalijoje pirkti narkotikus yra nelegalu.
Tokia nelegali prekyba yra geras pavyzdys, kodėl dekriminalizacija turėtų būti tik žingsnis link legalizacijos, kadangi ją nusikaltėliai ir sukčiai išnaudoja apgaudinėti nekaltus žmones.
Naivūs turistai neretai bando įsivežti kanapes į Portugaliją, tačiau šitaip rizikuoja būti nubausti už narkotikų kontrabandą.
Net medicinines kanapes legalizavo neseniai
Progresyvi pozicija kriminalizacijos klausimu nereikšia, jog Portugalija iš karto siekė legalizuoti kanapes. Portugalija dekriminalizavo narkotikus tam, kad susidorotų su heroino epidemija, ir tai neturėjo nieko bendro su kanapių legalizacija. Net į Portugalijos mediciną kanapės brovėsi sunkiai. Šalies parlamentas medicinines kanapes legalizavo tik 2018 metais.
Portugalijoje įvykdyda dekriminalizacija yra puikus pavyzdys tiems, kurie teigia, jog dekriminalizaciją seks legalizacija. Šalis jau aštuoniolika metų yra dekriminalizavusi kanapes, tačiau legalizacijos rekreacijai horizonte nesimato – parlamente šiemet žlungo dvi iniciatyvos šiuo klausimu.
Vis dėlto, su „Penkiais lapais“ kalbėjęs Victor tikisi, jog kanapės Portugalijoje bus legalios per artimiausią dešimtmetį. Iki šiol kanapes legalizavusios tik keturios valstybės.
Portugalai įspėja turistus
Portugalai pagrindinėse Lisabonos gatvėse yra piketavę, bandydami parodyti turistams, kad iš prekeivių jie gaus prieskonius, o ne marihuaną. Kalbinti vietiniai sakė, kad turistai labai dažnai yra pajuokos objektais: jie iš tikrųjų kartais nusiperka net lauro lapus.
Pašnekovai teigė, kad jų šalyje marihuanos kokybė labai svyruoja, o hašišas įprastai būna daug aukštesnės kokybės nei žiedai. Vis dėlto, jie griežtai patarė niekada nepirkti kanapių ar hašišo iš gatvės prekeivių.
Mūsų pašnekovė Marie teigė, jog gatvėse prekeiviai parduoda hašišą, kuriame yra įmaišyta kepimo aliejaus, kitų narkotikų (pvz. kokaino ar heroino) ir net padangų gumos gabaliukų. Vietinių teigimu, turistams prekeiviai visad parduoda tik prasčiausią produkciją. Jiems rūpi tik ilgalaikiai klientai.
Portugalai kanapių produktus skirsto į tris rūšis:
- Hašišą, vietinių vadinamą „bulota“, harsh
- Kanapių žiedus (marihuaną),
- Žiedadulkes.
Prasčiausios kokybės pirkiniu laikomos žiedadulkės, kurios yra tiesiog labai smulkios žiedų dulkės, jos yra pigiausios. Vis dėlto, daugelis kanapes vartojančių portugalų renkasi hašišą, nes jo kokybė yra pastovesnė.
Žiedus rūkantys portugalai, kaip ir didžioji dalis europiečių, suka spliffus – suktines su tabaku ir kanapių žiedais.
Ko nedaryti Portugalijoje:
Niekada neperduokite kanapių kitam asmeniui viešoje vietoje – tai teisiškai laikoma platinimu. Tiesa, kalbinti portugalai neprisiminė atvejo, kad pareigūnai šitaip traktuotų pasidalinimą suktinės dūmu (kaip yra nutikę Lietuvoje).