Kanapių legalizacija apima daug sričių: asmens teises jas vartoti, auginti, jomis prekiauti. Pirmąją teisę savo piliečiams yra suteikusios tik keturios valstybės. Dvi iš jų vis dar neturi jokio teisėto kanapių platinimo tinklo arba draudžia jas pardavinėti. Sakartvele (Gruzijoje) kanapes vartoti yra legalu, tačiau neleidžiama jų auginti ir platinti. Paradoksalu, tačiau šitokie draudimai yra griežtesni nei kai kuriose valstybėse, kuriose kanapė oficialiai yra draudžiama.
Lietuviams geriausiai pažįstamas Nyderlandų pavyzdys. Oficialiai kanapės šalyje draudžiamos, tačiau jas pardavinėti leidžiama griežtai prižiūrimose parduotuvėlėse (coffeeshopuose), o žmonės gali turėti iki 5 g kanapių žiedų savo reikmėms, nebijodami baudžiamosios atsakomybės.
Visgi, kalbant apie kanapių legalizaciją, svarbiausias yra leidimas teisėtai auginti kanapes savo reikmėms. Teisėtas kanapių auginimas yra labai svarbus, nes jis leidžia atimti pajamas iš narkotikus platinančių nusikaltėlių grupuočių. Galimybė auginti kanapes savo reikmėms nebūtinai priklauso nuo kitų legalizacijos klausimų.
Valstybės, nenorinčios savo piliečių paversti nusikaltėliais už kanapių auginimą savo reikmėms, sušvelnina įstatymus ir neskiria baudžiamosios atsakomybės už tam tikrą skaičių kanapės augalų. Pirmoji kanapes legalizavusi valstybė – Urugvajus – leidžia šalies gyventojams auginti iki šešių augalų. Nyderlanduose, kuriuose kanapė nėra visiškai legali, gyventojas gali vienu metu auginti iki penkių augalų. Ukraina, kurioje 2019 metais net medicininė kanapė nėra legali, gyventojai gali auginti iki 10 augalų savo reikmėms neužsitraukdami baudžiamosios atsakomybės.
Vis dėlto, kanapės augalas gali užmegzti kelis šimtus gramų žiedų (kuriuose yra daugiausiai veikliųjų medžiagų), gali kilti pagrįstas klausimas: kam žmogui auginti daugiau nei vieną kanapę?
5. Kanapė auga ilgai
Kanapė yra vienmetis augalas, iki derliaus bręstantis bent pusmetį: išdygstantis pavasarį ir nužydintis iki pirmųjų šalnų. Ją įmanoma auginti ir dirbtinėmis sąlygomis, kurios visą procesą šiek tiek pagreitina. Kanapė dirbtinėmis sąlygomis auga bent tris, o neretai – ir šešis mėnesius. Eksperimentuotojai ir entuziastai geba kanapes užsiauginti per kelis mėnesius, tačiau tam jie daug investuoja į auginimo priemones. Be to, per trumpesnį augimo laiką subręsta mažesni kanapių žiedai.
Tai reiškia, kad kanapių vartotojas kiekvieną rudenį turi nuimti derlių, kurio jam užtektų visiems metams. Tokiu atveju, vieno augalo derliaus tikrai neužtenka. Alternatyva – visą laiką puoselėti kanapes dirbtinėmis sąlygomis. Net ir su specializuota įranga kanapės auga ilgai, todėl vienos kanapės derlių pavyktų nuimti tris ar keturis kartus per metus. Daug efektyvesnis būdas – auginti kelis augalus vienu metu. Keli jauni sodinukai, porą paaugusių kanapių ir vieną ar dvi žiedus kraunančios kanapės užtikrina pastovų kanapių kiekį asmeninėms reikmėms.
4. Kanapė kanapei nelygi
Kiekviena kanapės rūšis turi skirtingą kanabinoidų (veikliųjų medžiagų) balansą. Naujausiuose mokslininkų darbuose klasifikuojami tūkstančiai kanapių rūšių, kurių kiekviena gali sukelti unikalų poveikį. Lyg skirtingi prieskoniai ar patiekalai, įvairovė traukia žmones išbandyti bent kelias skirtingas kanapių rūšis. Ne veltui sakoma, kad net ambroziją valgyti kasdien pabostų.
Kanapių įvairovė galbūt neatrodo kaip pats svariausias argumentas leisti auginti daugiau augalų vienu metu, tačiau jis turi rimtą pagrindą: jei galima savo sodelyje užauginti bent kelias rūšis per metus, žmonėms nebereikia vaikytis gatvės madų ir remti šešėlinio pasaulio.
Didesnę kanapių įvairovę vartotojai gali išbandyti JAV, Nyderlanduose ir Ispanijoje, kuriose leidžiama perleisti teisę auginti savo kanapių augalus oficialiam augintojui. Be to, Ispanijoje veikia licencijuoti kanapių klubai, kurie augina savo narių kanapes ir šitaip suteikia jiems galimybę paragauti įvairiausių kanapių rūšių.
3. Kanapes puola kenkėjai ir ligos
Kanapes dažnai puola kenkėjai, pavyzdžiui, voratinklinės erkutės, amarai, pelėsiai. Maži, tik mikroskopu įžiūrimi padarėliai nugraužia augalo gyslas ir numarina kanapės lapus bei žiedus. Jie prideda kiaušinėlių augalo žieduose, todėl net sunaikinus kenkėjus augalą geriau išmesti.
Lyg nebūtų gana, tankūs kanapių žiedai yra puiki terpė pelėsiams, kurie gali būti ypač nuodingi. Prie šių negandų prisideda ir kanapių ligos, kylančios dėl netinkamos priežiūros, prastų augalo genų ar virusų ir bakterijų.
Pesticidai, trąšos ir kiti žemdirbių sąjungininkai šiuolaikiniams žmonėms skamba lyg didžiausi nuodai, todėl daugelis kanapių augintojų vengia purkšti pesticidus ar fungicidus. Kenkėjų kiaušinėliai, kaip ir pesticidai, nėra patys geriausi ingredientai patiekalams su kanapėmis.
Kaip suprantate, daugelis kanapių augalų nesulaukia derliaus: vienus nugali orai, dirvos rūgštingumas ar trąšų trūkumas, kitus nustekena kenkėjai ir ligos. Joks daržininkas nedaigina vienos pomidoro sėklos ir nesodina vienos bulvės. Gamta kartais būna negailestinga, o ją įveikti galima tik skaitlingumu.
2. Šiuolaikiniai žmonės – prasti daržininkai
Daugelis kanapių augintojų Nyderlanduose neturi kitokių augalų auginimo patirties. Bet kokia močiutė geriau pasirūpintų kanapėmis nei apsileidę šiuolaikiniai miestiečiai. Kanapių augintojai privalo pasiraitoti rankoves, jei nori, kad jų augalai sukrautų didelį derlių.
Neteisingai parinktos trąšos, prastas laistymo grafikas, kenkėjai – visa tai gali pasiųsti trijų mėnesių darbą velniop. Sodininkai tai žino puikiai, tačiau žali kanapių augintojai – ne. Dėl to gerai, kad jie gali auginti daugiau nei vieną augalą ir eksperimentuoti.
1. Ne visos kanapės krauna žiedus!
Jei nepamiršote šeštos klasės biologijos pamokų, tikrai žinosite, kad augalai būna vyriškos ir moteriškos lyties. Ko tikriausiai nežinote, tai kad kanapės turi ir trečią lytį – hermafroditę. Hermės yra moteriškos lyties kanapės, kurios turi tiek vyrišką, tiek moterišką dauginimosi organą ir apdulkina save. Hermėmis kanapės dažnai tampa dėl netinkamai parinktos sėklos ar ekstremalių augimo sąlygų.
Tai reiškia, kad iš trijų kanapės sėklų gali išaugti trys skirtingos augalo lytys. Deja, tik moteriška kanapės lytis krauna žiedus, kuriuos vartoja kanapių mėgėjai. Apduklinti žiedai nustoja kaupti dervas ir kanabinoidus, nes savo energiją skiria sėklai brandinti. Dėl šios priežasties hemafroditės žiedai netinka vartojimui.
Beda yra ta, kad kanapės lytis paaiškėja praėjus daugiau nei mėnesiui nuo sudaiginimo. Statistiškai, pusė augalų išauga vyriškos, o kita pusė – moteriškos lyties. Hemafroditizmas moteriškuose augaluose išryškėja dar vėliau. Tai reiškia, kad kanapių augintojai gali džiaugtis, jei bent du augalai iš penkių išauga tinkamos lyties.
Šią problemą gali išspręsti specializuoti sėklų bankai, kuriuose parduodamos sėklos yra feminizuotos – jos turi tik moteriškus kanapių genus, nes yra subrandintos apdulkinant hemafroditės (save apdulkinusios moteriškos kanapės) žiedadulkėmis. Deja, tokių bankų legalizacija daugelyje šalių nejuda į priekį, o užsisakydami feminizuotas sėklas iš tiekėjų užsienyje kanapių augintojai pažeidžia įstatymus ir paprastas administracinis nusižengimas (kanapių auginimas savo poreikiams) tampa baudžiamąja byla (kanapių kontrabanda).
Primename, kad Lietuvoje net vienas ne pluoštinės kanapės augalas užtraukia baudžiamąją atsakomybę.