Alice B. Toklas receptas, pakeitęs kanapių kultūrą

Kanapių braunis (brownie) arba šokoladainis yra populiariausias kanapių pyragas Vakarų pasaulyje. Retas žmogus žino, kad linksmuosius kanapių pyragus į mūsų virtuves atnešė trumputis receptas vienos moters knygoje. 1954 metais Alice B. Toklas parašė ir išleido autobiografinę receptų knygą, kurioje aprašė hašišo saldumyno (hashish fudge) receptą.

„Autobiografinė receptų knyga“ galbūt skamba kaip keistas literatūros žanras, tačiau „The Alice B. Toklas Cook Book“ yra būtent tokia. Autorė pasakoja savo gyvenimo istoriją ir prisiminimus per maistą: motinos ledus, patiekalus, kuriuos ji gamino svečiuose lankantis Picasso, ir dešimtis kitų įdomių receptų.

Beje, paskutiniame sakinyje neįsivėlė klaida – Picasso tikrai lankėsi Alice ir jos gyvenimo partnerės rašytojos Gertrude Stein namuose, kur jos priimdavo visą Vakarų pasaulio menininkų grietinėlę, nuo Cezanne iki Matisse ir Hemingway.

Alice B. Toklas (dešinėje) su Gertrude Stein ir jų augintiniu

Pati autorė teigė, kad receptą sužinojo iš amerikiečių siurrealisto Brion Gysin. Brion lankėsi Maroke, iš kur ir atsivežė marokietiškų kanapių saldainių majoun receptą. Tobulinant jį ir atsirado garsieji weed brownies bei space cakes.

Hašišo saldainių receptas susilaukė didžiulio dėmesio. Nors knygos leidėjai abejojo, ar jį spausdinti legalu, Alice tapo kultūrine ikona. Jos vardas tapo toks neatskiriamas nuo kanapių braunių: 1968 metais britų kino žvaigždė Peter Sellers vaidino filme „I Love you, Alice B. Toklas“ apie advokatą, kuris tampa hipiu suvalgęs kanapių šokoladainio.

Už visą vakarietiškų edibles kultūrą galime padėkoti vienai moteriai, į savo autobiografiją įtraukusiai draugo hašišo saldainių receptą.

Nors galime nesutikti su Alice skatinimu vartoti kanapes, vis tiek svarbu žinoti, kad šis receptas tapo kanapių maisto kultūros pradžia Vakarų pasaulyje.

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą