Kaip kanapių legalizacija paveikė Urugvajaus ekonomiką?

kanapiu ekonomika Urugvajuje

„Įteisinkime kanapes – papildykime biudžetą“ – vienas populiariausių argumentų legalizuoti kanapes. Ar tikrai įteisinę kanapes priverstume ekonomiką klestėti? Ar sunaikintume šešėlinę ekonomiką? Kokiais turtais kanapių prekyba galėtų papildyti mūsų biudžeto aruodus? Kiek darbo vietų Lietuvoje sukurtų kanapių legalizacija?

Į šiuos klausimus nėra vieno teisingo atsakymo, tačiau galime pažvelgti į kitų valstybių pavyzdžius ir sužinoti, ar tikrai galėtume tikėtis išaugusios ekonomikos ir smulkiojo verslo, smūgio nusikalstamam pasauliui, o gal kaip tik – socialinių problemų ar jokios apčiuopiamos naudos.

Valstybė, nuo kurios pradėsime kanapių ekonomikos apžvalgų ciklą – Urugvajaus – pirmoji kanapes legalizavusi valstybė pasaulyje. Daugiau nei 3,3 mln. gyventojų turinti valstybė yra triskart didesnė už Lietuvą ir garsėja kaip viena saugiausių valstybių Pietų Amerikoje. Urugvajuje vienam piliečiui tenkantis BVP yra šiek tiek mažesnis nei Lietuvoje.

Ilgas Urugvajaus kelias į kanapių ekonomiką

Prieš kiek daugiau nei penkerius metus Urugvajus ėmėsi įteisinti kanapes. Vis dėlto, dar 2014 metais priimtos vyriausybinės iniciatyvos ekonomiką palietė tik 2017 m., kuomet valstybinėse vaistinėse pagaliau pradėta prekiauti kanapėmis.

Urugvajus pasirinko lėtą, užtikrintą ir kiek įmanoma nuoseklesnį kelią visiškai įteisinti kanapių vartojimą bei prekybą. Ilgalaikę kanapių įteisinimo strategiją pasirinkusi valstybė jau antrus metus jaučia kanapių ekonomikos įtaką.

Urugvajaus kanapių ekonomika: spaudimas šešėliui

Pirmiausiai teisėtos Urugvajaus kanapės smogė nusikaltėliams: aukščiausios kokybės kanapės vaistinėse kainuoja beveik triskart pigiau nei perkant gatvėje. Kanapių mėgėjai apstulbtų sužinoję, jog Urugvajuje 2018 metais kanapių gramas kainavo tik 1,4 euro. Nusikaltėliai šalyje platino kanapes beveik dvigubai aukštesnėmis kainomis. Neoficialiais duomenimis, Lietuvoje tokio paties kiekio kaina galėtų siekti ir 12–15 eurų.

Urugvajiečiai taip pat įgijo teisę auginti kanapes savo reikmėms. Kiekvieno augalo derlius atima pinigus iš nusikaltėlių, nes mažina neteisėtų kanapių paklausą. 2018 metais net septyni tūkstančiai žmonių užsiregistravo kanapių augintojų registre ir įgijo teisę savo reikmėms užsiauginti iki 480 gramų kanapių per metus.


Tūkstančiai urugvajiečių teisėtai užaugins daugiau kanapių nei šalies narkotikų kontrolės tarnyba konfiskavo iš kontrabandininkų per visus 2016 m.

Buvęs narkotikų politikos vadovas Urugvajuje Julio Calzada teigė, jog bent 12 000 asmenų šitaip pasitraukė iš šešėlinės ekonomikos. „Tai jau yra sėkmė. Ir ji tik augs,“ teigė jis.

New York Times teigia, jog septyni tūkstančiai augintojų ir 63 kanapių klubai, kuriems taip pat leidžiama užauginti iki 40 g per mėnesį, iš viso turėtų teisėtai užauginti daugiau kanapių nei Urugvajaus narkotikų kontrolės tarnyba konfiskavo iš kontrabandininkų per visus 2016 metus.

Urugvajaus kanapių ekonomika: valstybinis sektorius

Prekyba Urugvajuje leidžiama valstybės įmonėms, todėl valstybės biudžetas įgyja daug naudos iš teisėtos kanapių prekybos: 10 proc. visos kanapių kainos sumokama tiesiogiai į biudžetą, todėl tikimasi, kad Urugvajaus biudžetas pasipildys bent milijonu JAV dolerių per metus.

Dvi didžiausios Urugvajaus įmonės, kurioms suteikta teisė auginti ir platinti kanapes, nuo kiekvieno gramo uždirbs daugmaž 80 euro centų. Tikimasi, kad didžiausioji įmonė – „Symbiosis“ – per metus uždirbs daugiau nei 4 mln. eurų pelno. Jos akcijos jau listinguojamos Toronto akcijų biržoje.

Dar 30 proc. kanapių kainos pasiliks jas platinančios vaistinės. Iš viso tikimasi, kad teisėta kanapių ekonomika Urugvajuje šiais metais viršys 6 mln. eurų. Turint galvoje, jog nelegalioje rinkoje kanapės kainuoja daugiau nei dukart brangiau, iš nusikalstamo pasaulio kanapių ekonomika atims daugiau nei 15 mln. eurų per metus.

Kliūtys pilnavertei kanapių ekonomikai Urugvajuje

2018 m. duomenimis, tik 16 iš daugiau nei 1 100 vaistinių visoje šalyje prekiavo kanapėmis. Teigiama, kad ypač žema kanapių kaina neatneša pakankamai pelno. Be to, kai kurie Urugvajaus bankai grasina įšaldyti kanapėmis prekiaujančių vaistinių sąskaitas. Vis dėlto, tikimasi artimiausiu metu atidaryti dar bent 20 vaistinių visoje šalyje.

Antroji kliūtis teisėtų kanapių ekonomikai klestėti – klientai. Nacionaline Urugvajaus narkotikų taryba skaičiuoja, kad iš daugiau nei 161 tūkst. kanapių vartotojų vaistinėse kol kas yra prisiregistravę tik 15 proc., nors šis skaičius nuolat auga.

Urugvajaus kanapių įteisinimo pamokos

Kanapės Urugvajuje kol kas neneša milijardinio pelno, kuris skaičiuojamas Kanadoje ar JAV. Vis dėlto, teisėtų kanapių ekonomika jau teikia vaisius: iš nusikalstamo pasaulio gniaužtų traukia tūkstančius kanapių vartotojų, kuria pridėtinę vertę valstybės biudžetui, stiprina privataus sektoriaus įmones tarptautinėje rinkoje ir smaugia šešėlinę ekonomiką.

Pasiekti visa tai leidžia esminis Urugvajaus pranašumas prieš kitas Vidurio ir Pietų Amerikos valstybes – puikiai veikiantis farmacijos ir medikamentų kokybės kontrolės mechanizmas. Ekspertai teigia, jog kitose valstybėse organizuoto nusikalstamumo grupuotės spaudžia kontrolės institucijas ir sugeba legalizuoti padirbtus bei abejotinos kokybės medikamentus.

Kolumbijos universiteto atstovas dr. Buscalia teigė, jog Urugvajus gali užtikrinti aukščiausios kokybės medikamentų kontrolę, įskaitant ir kanapių kokybės kontrolę.

Vis dėlto, Urugvajaus pavyzdžiu kanapes įteisinti galėtų tik stiprios valstybės, turinčios aukštos klasės medikamentų kontrolę, išvystytą vaistinių tinklą, bendradarbiauti sutinkančias finansų institucijas ir, bene svarbiausia, aktyvius piliečius, gebančius ir norinčius teisėtai auginti ir įsigyti kanapes.

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą