Kanapių arbata: paruošimas ir rinktiniai receptai

kanapių arbatos receptas
Kanapių arbata. pexels.com nuotr.

Kanapių arbata sparčiai populiarėja, todėl „Penki lapai“ pristato kelis rinktinius šio gėrimo receptus ir šiek tiek istorijos. Pluoštinės kanapės Lietuvoje auginamos legaliai, o jų arbata nesvaigina ir neturi psichotropinio poveikio. Jai paruošti naudojami žiedai (pumpurai), tačiau ypač svarbu jų nepadauginti, kadangi kanapės yra vienos aromatingiausių arbatžolių Lietuvoje.

Kaip pasigaminti kanapių arbatą

  1. Susmulkinkite apie 0,5 gramo pluoštinių kanapių žiedų.
  2. Gautą masę sumaišykite su tokiu pat (0,5 gramo) kiekiu sviesto. Sviestą galima pakeisti kokoso aliejumi ar net margarinu. Riebalai turi visiškai apvelti sutrintas kanapes.
  3. Kanapių ir sviesto masę užliekite karštu vandeniu ir virkite ant silpnos ugnies apie 10 min.
  4. Jei norite pagerinti kvapą ir skonį, pridėkite kitų vaistinių ar aromatinių augalų.

Kodėl į kanapių arbatą dedami riebalai?

Dauguma kanapėse randamų aktyviųjų medžiagų yra tirpios riebaluose, todėl sviestas pagerina jų išskyrimą į arbatą. Be papildomų riebalų kanabinoidai kaupiasi skysčio paviršiuje ir gana greitai suyra.

2006 metais tarptautiniame etnofarmakologijos žurnale publikuotas Nyderlandų mokslininkų tyrimas, kuriuo analizuota kaip virti kanapių arbatą. Tyrimo duomenimis, arbatoje be riebalinių priedų per parą suyra virš 70% kanabinoidų ir terpenų. Mokslininkų teigimu, nėra esminio aktyviųjų medžiagų pokyčio arbatą verdant ilgiau nei 10 min. Taip pat veikliųjų medžiagų koncentracija nedidėja verdant daugiau nei 1 gramą augalinės masės 1 litre vandens.

Pluoštinių kanapių arbata su pienu

  1. Sumaišykite 0,5g trintų kanapių, 0,5g sviesto, 1 puodelį riebaus pieno ir šaukštelį vanilės ekstrakto. Veganams rekomenduojame naudoti kanapių sėklų pieną.
  2. Maišykite tol, kol ingredientai susijungs į vientisą mase, primenančią pieno kokteilį. Rekomenduojame naudoti maisto smulkintuvą (blenderį).
  3. Palaikykite vėsioje vietoje apie 1 valandą, kad aromatinės ir veikliosios medžiagos tinkamai susijungtų. Jei neturite laiko, galite šį žingsnį praleisti.
  4. Suberkite mišinį į ketvirtį litro verdančio vandens. Maišydami virkite apie 10-15 minučių. Jei arbata pradeda tirštėti, įpilkite šlakelį karšto vandens.
  5. Nukelkite nuo ugnies ir palikite gėrimą atvėsti 3-5 minutes.
  6. Perkoškite gautą latte per sietelį. Pagal skonį papildomai įmaišykite pieno, cukraus, medaus ar grietinėlės.

Kanapių žiedų arbatos nauda

Neapsigaukite išpūstais teiginiais, jog kanapė yra vaistas nuo visų ligų. Labai dažnai kanapių arbatos nauda suplakama su medicininių kanapių poveikiu, nors šios vartojamos ne arbatų pavidalu. Šiuo metu nėra pagrindo teigti, jog kanapių arbata padeda nuo kokių nors sutrikimų. Be to, priklausomai nuo derliaus nuėmimo laiko bei žiedų apdorojimo, juose gali būti daug nitratų iš trąšų.

Apie kanapių veikliųjų medžiagų – kanabinoidų – naudą kalbama daug, tačiau didžioji dalis jų yra žiedų dervose, kurių žmogaus organizamas negali pasisavinti be riebalų, nes šios netirpsta vandenyje. Būtent todėl į kanapių arbatą dedami riebalai – sviestas, aliejus ar pienas. Kaip ir bet kokio liaudies medicinos preparato, kanapių arbatos veikliųjų medžiagų koncentracija kiekviename puodelyje gali skirtis, todėl skaitydami informaciją apie kanapių arbatos naudą nepamirškite, jog kanapių arbata nėra patikrintas vaistas nuo ligų, o veikiau skanus gėrimas, kuris nusipelno vietos jūsų žolelių arbatų kolekcijoje.

Geriausiai įrodytas kanabinoidų poveikis – chroninio skausmo sumažinimas ir kontrolė. Kanapės taip pat pasižymi miorelaksaciniu (raumenis atpalaiduojančiu) poveikiu. Keletas tyrimų parodė, kad kanapių produktai stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje bei mažina organizmo rezistenciją insulinui (būdinga II tipo diabetui). Daugiau apie kanapių naudą ir šalutinį poveikį skaitykite kituose „Penki lapai“ straipsniuose.

Ar pluoštinių kanapių arbatoje yra CBD?

Kanapių arbatoje yra aktyvaus ingrediento kanabidiolio (CBD). Jis aptinkamas tiek pačiose pluoštinėse kanapėse, tiek iš jų pagamintoje arbatoje, tačiau jo koncentracija yra nedidelė. Arbatoje aptinkama žymiai daugiau CBDA, kuris pasižymi imunomoduliaciniu poveikiu, palengvina lėtinius skausmus ir turi raumenis atpalaiduojantį efektą. Minėtojo 2006 metų tyrimo duomenimis, verdant arbatą dekarbokslinimas (CBDA virtimas CBD) yra minimalus.

Kanapių arbata – šalutinis poveikis

2018 metais danų mokslininkų atliktos metanalizės duomenimis, kanapių metabolitai gali padidinti INR (sumažinti kraujo krešėjimo sistemos aktyvumą) pacientams, vartojantiems varfariną. Kai kuriuose straipsniuose minima, kad kanapės gali paryškinti bipolinių sutrikimų eigą, bet nesąlygoja bipolinio sutrikimo išsivystymo. Neabejotina, kad žmonės turintys šį sutrikimą ar reguliariai geriantys varfariną turėtų vengti kanapių vartojimo.

Virš 70 proc. kanapėms alergiškų žmonių taip pat alergiški kitiems augalams – dažniausiai pomidorams ir persikams.

Cannabis Sativa: The Unconventional “Weed” Allergen, https://doi.org/10.1016/J.ANAI.2015.01.004

Kanapės gali sukelti alergiją, dažniausiai pasireiškiančia bėrimu, sloga, akių paraudimu, retais atvejais galimos anafilaksinės reakcijos. 2020 metų tyrimo duomenimis, pagrindiniai alergijos veiksniai yra lipidų pernešime dalyvaujantys baltymai. Kadangi šie baltymai nėra itin specifiški kanapėms, dažnos kryžminės alerginės reakcijos. Anot alergenų tyrimų, virš 70 proc. kanapėms alergiškų žmonių taip pat alergiški kitiems augalams – dažniausiai pomidorams ir persikams.

Kanapių arbata ir nėštumas

Naujausių tyrimų duomenimis aktyviosios kanapių medžiagos sugeba prasiskverbti per placentos barjerą ir patekti į motinos pieną, tad jos veikia kūdikį nėštumo ir žindymo metu. Kadangi kanabinoidai yra lipofiliški, jie kaupiasi kūno riebaluose ir motinos piene gali būti aptinkami net 6 dienos po kanapių preparatų vartojimo. Tai reiškia, jog kanabinoidai gali paveikti kūdikio vystymąsi.

Šioje srityje kol kas nėra atlikta pakankamai tyrimų. Pasak 2020 metais Kolumbijos Universiteto (Niujorkas) tyrėjų atliktos metanalizės, nėra patikimų ar statistiškai reikšmingų įrodymų, kad kanapių vartojimas neigimai veiktų kūdikių fizinį ar psichologinį vystymąsi nėštumo ar žindymo laikotarpiais.

Jei ketinate vartoti kanapių arbatą nėštumo metu, pasikonsultuokite su gydytoju.

Kanapių arbata įvairių tautų tradicinėje medicinoje

Seniausi (apie 8 000 p.m) su kanapėmis susiję archeologiniai artefaktai rasti Japonijos Okui salose. Apie 5 000 p.m. kanapių auginimas paplito Centrinėje Azijoje ir Indijos subkontinente. Šiam laikotarpiui priskiriamas mitologinis Kinijos imperatorius Šenongas, kuris, kaip teigiama, išbandė daugelio augalų gydomąsias savybes, dažnai virdamas iš jų arbatas. Šenongo laikų farmakopėja kanapių žiedų arbatą rekomenduoja kaip vaistą daugiau nei 100 susirgimų gydyti.

Indijoje namų sąlygomis gaminama kanapių arbata (vadinama Bhang lasi). Tipiški ingredientai: grūsti kanapių žiedai ir lapai, pienas, ghi sviestas, medus ir prieskoniai (muskato riešutas, cinamonas, gvazdikėliai). Istoriniai šaltiniai teigia, kad tokia arbata vartojama nuo 1 000 p.m. ir yra kelių indiškų švenčių oficialus gėrimas. Ajurvedoje Bhang priskiriama daug gydomųjų savybių.

Jamaikoje iš kanapių dažnai verdama ganja arbata. Ganja dažniausiai gaminama iš jaunų, pilnai nesubrendusių augalų, kurie turi mažai psichoaktyvių medžiagų. Antropologų tyrimuose nurodoma, kad Jamaikos darbininkų klasės šeimose ganja būna duodama vaikams – dažniausiai 2-3 kartus per savaitę. Vietiniai tiki, kad ši arbata padeda jų vaikams išlikti sveikiems dirbant žemės ūkyje ir mokantis.

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą