Kanapių bioplastikų atgimimas

kanapiu bioplastikas Lotus Elise
„Lotus Elise Eco“ automobilyje naudotos dalys iš kanapių bioplastiko (2008 m.)

Iš celiuliozės gaminami bioplastikai yra viena sparčiausiai besivystančių gamybos šakų plastikų pramonėje. Bioplastikai populiarėja, nes yra tvari alternatyva naftos produktams – plastikams.

Pluoštinė kanapė puikiai tinka gaminti tokius bioplastikus, nes per trumpą laiką sukaupia daug celiuliozės. Apie 70 – 80 proc. kanapės svorio sudaro celiuliozė, jau naudojama popieriaus ir medžiagų gamyboje.

Pirmieji kanapių celiuliozės bioplastikai sukurti dar prieš šimtą metų. Celofanas buvo išrastas 1912 m. naudojant medžio, medvilnės ir kanapių celiuliozę. Gerai žinoma istorija ir apie 1941 metais iš kanapių bioplastiko pagamintą Ford automobilio kėbulą. Deja, po Antrojo pasaulinio karo kanapių bioplastikų gamyba ir tyrimai nutrūko dėl marihuanos draudimo JAV.

Celofanas buvo išrastas 1912 m. naudojant medžio, medvilnės ir kanapių celiuliozę.

Plastikų krizė

Nuo Antrojo pasaulinio karo, kuomet įsibėgėjo masinė plastiko gamyba, pasaulyje pagaminta daugiau nei 8 milijardai tonų plastikų. Tik apie 9 proc. jų buvo perdirbti.

Pasaulyje yra 8 milijardai tonų plastikų. Tik 9 proc. jų yra perdirbami.

Likusioji dalis nukeliauja į vandenynus, miškus ar buitinių atliekų šiukšlynus. Absoliuti dauguma plastikų nesuirs šimtmečius. Tai yra ypač opi problema vandenynuose, kuriuose plastikai sudaro net 50 proc. atliekų, nors tik dešimtadalis visų mūsų šiukšlių yra plastikai.

Plastikai sudaro net 50 proc. atliekų vandenynuose.

Ekspertai skaičiuoja, jog 2050 metais pasaulyje bus apie 12 milijardų tonų plastikų.

Kanapių bioplastikai

Kanapių bioplastikai gaminami iš celiuliozės stiebo šerdyje, prieš tai pašalinus žievę, kurioje esančios gijos netinka bioplastiko gamybai.

Deja, atskyrimo ir celiuliozės apdorojimo procesas kol kas yra brangesnis už naftos plastikų gamybą, todėl kanapių bioplastikų kūrėjai skiria nemažas investicijas ieškodami kuo efektyvesnių ir naujų bioplastikų mišinių, polimerų ir cheminių formulių.

Kanapių bioplastikai naudojami Lotus, BMW, Porsche, Bentley bei Bugatti automobilių dalims gaminti.

Kanapių bioplastikai jau naudojami ne tik CD dėžutėms, o ir Lotus, BMW, Porsche, Bentley bei Bugatti automobilių dalims gaminti. Taip pat galima įsigyti kanapių bioplastiko siūlo, skirto 3D spausdintuvams. Daugiausiai Europoje kanapių bioplastiko pagaminanti įmonė „Hempflax“ skelbia, jog 2017 metais apdorojo 10 tūkst. tonų kanapių žaliavos.

 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 

 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

A post shared by Hemprinted (@hemprinted) on

Iš kanapių bioplastiko spausdinti vazonai.

Iš kanapių ir kitų augalų gaminami bioplastikai gali turėti didžiulę įtaką pasaulinei ekonomikai. Šiuo metu apie 8 proc. visos išgaunamos naftos panaudojama plastikams gaminti. Jei didesnė dalis būtų pakeista bioplastikais, laimėtų žemės ūkio šalys, kaip Lietuva, nes žaliavas būtų galima išgauti ne keliose naftos turinčiose valstybėse, o užauginti bet kokioje derlingos žemės turinčioje valstybėje.

Jei pakeisime plastikus bioplastikais, laimės derlingos žemės turinčios šalys, kaip Lietuva.

Nenaudingi aplinkai?

Kanapių bioplastikai, priklausomai nuo gamybai naudotų polimerų, gali sukelti tokias pat ekologines problemas kaip ir iš naftos gaminti plastikai. Daugumą bioplastikų būtina apdoroti, kitaip jie nesuirs kelis dešimtmečius ir pateks į vandenynus, gyvūnų bei mūsų organizmus.

Bioplastiko pakuotės dažnai nebūna tinkamos kompostuoti. Neretai jas būtina įkaitinti iki tam tikros temperatūros, kad irimo procesą galėtų pratęsti skaidytojai. Tai reiškia, kad bioplastikams apdoroti reikia papildomos atliekų tvarkymo ir kompostavimo infrastruktūros, kurios šiuo metu nenaudoja dauguma atliekų perdirbėjų.

Bioplastikams apdoroti reikia papildomos atliekų tvarkymo ir kompostavimo infrastruktūros, kurios šiuo metu nenaudoja dauguma atliekų perdirbėjų.

Be to, bioplastikams auginami augalai užima dirbamos žemės plotus, kurie galėtų būti skirti maistinėms kultūroms. Kanapių šalininkai teigia, jog augalo įtaka dirvožemiui yra teigiama ir kanapės tinka sėjomainai.

Prognozės – teigiamos

Nepaisant nuogastavimų Pasaulio plastikų pramonės asociacija praneša, jog bioplastikų paklausa paskutinį dešimtmetį augo. Praėjusių metų pabaigoje paaiškėjo, kad vieni didžiausių kanabidiolio (CBD) gamintojų „Elixinol“ investavo milijonus JAV dolerių į bioplastikų gamybą.

Įmonės vadovas Paul Benhaim teigė, jog jo partneris Kevin Tubbs sukūrė procesą, leidžiantį gaminti bioplastikus, kurie savo kaina galėtų konkuruoti su naftos plastikais. Jie teigia, kad jau sulaukė didelių užsakymų iš didžiųjų gamintojų ir 2019 metais ketina pagaminti iki 25 tūkst. tonų bioplastikų. Verslininkai tikisi, kad ateityje vis daugiau žmonių pasirinks ekologiškesnę alternatyvą naftos produktams.

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą