Kanapės Lietuvoje
Kanapės Lietuvoje auga bent penkis tūkstančius metų. Jos buvo vienas pirmųjų sukultūrintų augalų. Kanapes protobaltai naudojo maistui ir pluoštui, jos apdainuotos ne vienoje dainoje ir sutartinėje.
Žemaitijoje iki šių dienų populiaru maiste naudoti kanapių sėklas, jos naudojamos garsiajame žemaitiškame kastinyje, o Kūčių vakarienei gaminamos bulvės su kanapių sėklomis.
Kaip ir didžiojoje dalyje likusio pasaulio, kanapė Lietuvoje buvo nepelnytai draudžiama kaip narkotikas. Jos grįžo į mūsų laukus dar iki oficialiai įteisinant pluoštines kanapes 2015 metais.
Kanapių auginimas Lietuvoje
Lietuva yra viena daugiausiai kanapių auginančių Europos valstybių. Po truputį laisvėjant pluoštinės kanapės auginimo ribojimams, legalių veislių kanapes galima auginti ir sodininkams.
Per paskutinius penkerius metus Lietuva įsiveržė į Europos lyderių tarpą pagal auginamų kanapių plotus. 2018 m. daugiausiai kanapių augino Marijampolės ir Kauno apskričių ūkininkai.
Verta paminėti, jog pramoninės kanapės įteisinimas Lietuvoje buvo ribotas – 2016-2020 metų kadencijos Seimas nesugebėjo pakeisti pluoštinių kanapių įstatymo ir įteisinti viso augalo panaudojimo gamyboje – kol kas šalyje leidžiama apdoroti tik kanapių sėklas ir stiebus.
Lietuviška kanapių pramonė
Kanapių rinka paskutiniaisiais metais ėmė vis ryškiau spindėti žiniasklaidoje. Bene plačiausiai nuskambėjo pranešimas apie 2019 metais Kėdainiuose atidarytą didžiulę kanapių perdirbimo gamyklą.
Kanapių augintojų asociacija spaudė 2016-2020 metų kadencijos Seimą liberalizuoti kanapių perdirbimo reguliavimą, kad Lietuvoje užaugintų kanapių žiedų nebereiktų eksportuoti į Lenkiją ar Skandinavijos šalis ir ten išgauti ekstraktus, kanabidiolį (CBD) ar kitus kanabinoidus.
Marihuana Lietuvoje
Marihuana vadinami medicininės („narkotinės“) kanapės žiedai, kuriuose yra daugiau nei 0,2 proc. tetrahidrokanabinolio (THC) – sąmonę veikiančio kanabinoido. Marihuana Lietuvoje yra nelegali ir ypač griežtai reguliuojama: vien už jos turėjimą gresia baudžiamoji atsakomybė.
2020 metų pabaigoje 2020-2024 metų kadencijos Seimas balsavo už įstatymo projektą dekriminalizuoti marihuaną Lietuvoje. Įstatymų pakeitimai svarstomi Seimo komitetuose, o juos priimti tikimasi jau 2021 metais. Dar 2016-2020 metų kadencijos Vyriausybė pateikė (ir Seimas patvirtino) Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir prevencijos 2018–2028 m. programą, kuria numatyta dekriminalizuoti kanapes.
Kanapes dekriminalizuoti rekomenduoja Jungtinės Tautos ir Pasaulio sveikatos organizacija.
Dažnai užduodami klausimai apie kanapes Lietuvoje
Kada Lietuvoje dekriminalizuos kanapes?
Tikėtina, kad kanapės gali būti dekriminalizuotos jau 2021 metais. Daugiau informacijos nuolat pateikiame kanapių legalizacijai skirtuose straipsniuose.
Kas per kanapių laukai Lietuvoje auga?
Per paskutinius kelerius metus pasidarė populiaru fotografuotis kanapių laukuose. Lietuvoje tai yra legaliai augantys augalai, kuriuose yra mažiau nei 0,2 proc. THC. Tokiame lauke yra nusifotografavęs ir tuometinis Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
Kokios yra laukinės lietuviškos kanapės?
Lietuvoje taip pat aptinkamos laukinės kanapės, augančios kaip piktžolės. Tai dažniausiai yra cannabis ruderalis rūšis, užauganti vos iki 0,6 metrų aukščio. Ši rūšis nekaupia daug THC, tačiau gali būti naudojama išvesti „automatines“ kanapių veisles, atsparesnes atšiauriam klimatui.