Sintetinės kanapės, sintetiniai kanabinoidai, „spice“, K2, legali marihuana, chymkė – taip ir tūkstančiais kitų pavadinimų platinami sintetiniai narkotikai, turintys „veikti kaip žolė“. Mokslininkai be užuolankų teigia, jog vartoti sintetines kanapes yra ypač pavojinga sveikatai ir gyvybei.

Teisėsaugos institucijos pastebi, jog sintetiniais kanabinoidais nupurkštos augalinės medžiagos neretai platinamos kaip marihuana. Narkotikus kontroliuojančios institucijos nespėja gauti, ištirti ir į draudžiamų medžiagų sąrašus įtraukti „purkštos žolės“.

Kas yra sintetinės kanapės 

Sintetiniai kanabinoidai yra dirbtinai sukurtos medžiagos – sintetiniai narkotikai. Šiuo metu jų žinoma bent keli šimtai, o jų šalutinis poveikis, skirtingai nei natūralių kanabinoidų, nėra aiškus ar prognozuojamas. Teigiama, jog nuo sintetinių kanabinoidų visame pasaulyje jau mirė bent keli tūkstančiai žmonių.

Pirmąjį sintetinį kanabinoidą mokslininkai sukūrė dar 8 dešimtmetyje.

Pirmieji sintetinių kanabinoidų produktai masinėje prekyboje pasirodė prieš keliolika metų. Gamintojai juos vadino „natūralių žolelių mišiniais“, tačiau 2008 metais paaiškėjo, kad iš tiesų šie „smilkalai“ ir „žolelių mišiniai“ buvo purkšti sintetiniais kanabinoidais.

Kanabinoidas – cheminė medžiaga, dėl savo struktūros galinti prisijungti (prisirišti) prie mūsų smegenyse esančių receptorių grupės. Ši smegenų receptorių grupė vadinama kanabinoidų receptoriais, kadangi prie jų prisijungia kanapėse esančios cheminės medžiagos: THC⧍9, CBD ir šimtai kitų natūralių cheminių junginių.

„Spice“ ir panašūs sintetinių kanabinoidų produktai buvo platinami oficialiai ir legaliai, kadangi jų veikliosios medžiagos nebuvo draudžiamos įstatymais. Jų pakelius puošė įspėjimai, kad šie mišiniai „neskirti vartoti žmonėms“ (not for human consumption) – gamintojai nenorėjo prisiimti atsakomybės už žmonių susirgimus ar mirtis. 

sintetiniai kanabinoidai

Kodėl išplito kanapėmis apsimetantys sintetiniai narkotikai?

Kai parduotuvėse pasirodė „žolelių mišiniai“, tariamai natūraliais būdais sukeliantys marihuanos poveikį, pirkėjų ilgai laukti nereikėjo. Žmonės manė, jog rado būdą saugiai vartoti kanapes ir nerizikuoti savo laisve, nepažeisti įstatymų. Tūkstančiai jų atsidūrė ligoninėse su simptomais, kurie nepriminė kanapių šalutinio poveikio. Pasirodo, rūkyti sintetika (kad ir legalia) purkštas žoleles buvo pavojinga sveikatai.

Nusikaltėliai taip pat nesnaudė: sintetinius narkotikus gaminti ir jais purkšti „kanapes“ pasirodė paprasčiau nei auginti ar kontrabanda įsivežti marihuaną. Šitaip sintetiniai kanabinoidai ėmė plisti ir gatvėje: iš platintojų juodojoje rinkoje įsigyta „žolė“ gali būti purkšta sintetiniais narkotikais ir sukelti traukulius, pykinimą, širdies problemas ar net mirtį.

Skirtingai nei marihuana (kanapių žiedai), chymkė veikia neprognozuojamai. Užkardyti jos vartojimo ir sklaidos teisėsaugos institucijoms yra praktiškai neįmanoma, kadangi per kiek daugiau nei dešimtmetį aptikti bent 200 naujų sintetinių kanabinoidų. Niekas negali pasakyti, kiek dar neatpažintų medžiagų sklinda juodojoje rinkoje ir kelia grėsmę visuomenės sveikatai.

Nusikaltėliai platina „purkštą žolę“, nes taip elgtis yra saugu ir pelninga, ypač jei naujas purškalas – sintetinis narkotikas – dar nėra uždraustas. Tokiu atveju jį gaminti, transportuoti ar platinti yra net parankiau nei marihuaną. Apgauti kanapių vartotojai negali niekam pasiskųsti, o kai kurie susiduria su rimtomis sveikatos problemomis, kurių natūralios kanapės niekuomet nesukeltų.

Chymkė uždrausta, bet nevaldoma

Iki 2020 metų daug pasaulio valstybių, įskaitant Lietuvą, įvedė vienokius ar kitokius draudimus sintetiniams kanabinoidams. Deja, sintetinių narkotikų kūrėjai nesnaudė ir tuo pat metu kūrė kitus prie kanabinoidų receptorių prisijungiančius darinius. Kiekvienais metais besiplečiančio draudžiamų sintetinių narkotikų sąrašas nespėja su narkotikų kūrėjais, todėl po pasaulį laisvai plinta nauji, dar neuždrausti sintetiniai kanabinoidai. 

Kaip išgelbėti visuomenę nuo sintetinės kanapės

Sintetiniai kanabinoidai yra grėsmė visuomenei ir pavojaus signalas, turintis atkreipti mūsų dėmesį į narkotikų politiką. Jei drausime svaigalus ir sodinsime žmones į kalėjimą už kanapes, nusikaltėliai sukurs tik daugiau medžiagų, kurių poveikio ir žalos net negalime numatyti. 

„Penki lapai“ yra svajotojų kolektyvas, kuris tiki, jog ateityje Lietuva legalizuos kanapes, o sveikatos apsaugos institucijos (pavyzdžiui, NTAKD ar higienos inspekcija) kontroliuos parduodamų kanapių kokybę bei cheminę sudėtį, kaip tai daroma su alkoholiu.

Analogija su alkoholiu visiškai derama: kol jo kokybė yra griežtai kontroliuojama, mažiau lietuvių miršta nuo denatūruoto spirito, ar apanka nuo metanolio.

Šiam straipsniui parengti naudoti Lietuvos ir užsienio informacijos šaltiniai. Daugiau apie sintetines kanapes ir jų grėsmę visuomenei skaitykite: 
https://journals.lww.com/nursingmanagement/FullText/2017/03000/The_emerging_threat_of_synthetic_cannabinoids.7.aspx
https://www.cdc.gov/nceh/hsb/chemicals/sc/default.html
https://edition.cnn.com/2018/04/06/health/synthetic-weed-bleeding-alert-cdc/index.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_cannabinoids#Notable_Incidents
https://www.huffpost.com/entry/synthetic-marijuana-linked-to-seizures-psychosis-and-death_n_5899f9d6e4b0406131395f53
https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/lietuvos-nusikalteliai-paaugliams-pardavineja-purksta-zole-kuri-gali-nuzudyti-59-576453

 

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą