Kanapių kultūros diena 2019 atvertė naują puslapį Lietuvos kanapių istorijoje

Kanapių kultūros diena 2019
Šventėje dalyvavę gatvės menininkai kūrė po atviru dangumi. „Penki lapai“ (5lapai.lt) nuotr.

Šių metų balandžio 20 d. vyko tradicinė Lietuvos Kanapių kultūros diena. Šimtai dalyvių visą dieną iškylavo Nepriklausomybės aikštėje, bendravo ir klausėsi gyvos muzikos.

Renginyje tvyrojo šilta ir draugiška atmosfera, nepaisant to, jog dienos pradžioje prieš renginį piketavę protestuotojai išvadino šventės dalyvius „pasmerktais narkomanais“. Nemažai apsilankiusiųjų „pasmerktųjų“ nebijojo į šventę atsivesti nei keturkojų augintinių, nei jaunųjų atžalų.

Kalbėjo apie dekriminalizaciją ir legalizaciją

Nuo 17 valandos Kanapių kultūros dienos organizatoriai ir aktyvistai tarė sveikinamąsias kalbas. Vieni džiaugėsi, kad iš mitingų išaugęs renginys stiprėja, o teisėsaugos požiūris į jį po truputį keičiasi. Kiti neslėpė nusivylimo, kad kova dėl pluoštinių bei medicininių kanapių dekriminalizacijos bei legalizacijos Lietuvoje yra ypač sudėtinga.

Po jų į sceną žengė Seimo narė Aušrinė Armonaitė, Vilniaus savivaldybės narys Mark Adam Harold bei moderatorius Donatas Staneika. Jų pašnekesys apie kanapių politiką Lietuvoje palietė potencialius legalizacijos modelius, dekriminalizacijos privalumus ir problemas. Pokalbio dalyviai tikėjosi, jog kanapės Lietuvoje bus dekriminalizuotos bent po kitų Seimo rinkimų.

M. A. Harold įvardino valstybės kanapių monopolį kaip potencialią legalizacijos ir kontrolės formą, kuri būtų priimtina net ypač konservatyviems žmonėms. Jis teigė, jog kanapių klausimas Lietuvoje yra naudojamas kaip politinis įrankis kontroliuoti ir gąsdinti žmones. Paklaustas apie didžiausius kanapių mitus, M. A. Harold atsakė, kad kvailystė yra manyti, jog kanapės neturi neigiamo poveikio, ypač jei jos maišomos su tabaku ir įsigyjamos iš nelegalių prekiautojų.

A. Armonaitė žadėjo pasiūlyti kanapių politikos planą Lietuvai ir suteikti balsą kanapių legalizacijos šalininkams, kurie iki šiol Lietuvos politikoje buvo ignoruojami.

A. Armonaitė pokalbio metu žadėjo pasiūlyti kanapių politikos planą Lietuvai ir suteikti balsą kanapių legalizacijos šalininkams, kurie iki šiol Lietuvos politikoje buvo ignoruojami. Politikė išreiškė nusivylimą, jog nė vienas kandidatas į EP Lietuvoje neišreiškė pozicijos kanapių reguliavimo klausimais ES lygiu. Ji teigė, kad Lietuva galėtų ieškoti unikalaus legalizacijos kelio, užsimindama, jog kanapės Urugvajuje bei Kanadoje legalizuotos skirtingai.

Vis dėlto, daugeliui ryškiausiu Kanapių kultūros dienos akcentu tapo prieš diskusijas vykusi demonstracija.

Suko kanapių suktines

Renginiui įsibėgėjus prasidėjo konkursas, kuriame varžėsi geriausi suktinių meistrai ir meistrės. Iki 16:10 dalyviai ir dalyvės susuko dešimtis įvairiausių kanapių cigarečių, įskaitant ir didžiausią kanapių suktinę Lietuvos istorijoje. Varžybų metu grojusios grupės „Žaliukai“ nariai tarp kūrinių ragino dalyvius sukti kuo geresnes suktines.

Prisijungė prie pasaulinės akcijos

Laikrodžiui mušant paskutines sekundes iki 16:20 ant scenos užkopė Ližė, hiphopo mėgėjams žinomas MC Liezhuvio vardu, ir paragino dalyvius pridegti suktines kartu su visame pasaulyje vykstančių panašių renginių dalyviais.

Visą Nepriklausomybės aikštę kaip mat užpildė smilkstančių pluoštinių kanapių aromatas.

Renginio akimirka iš dalyvio vaizdo įrašo.

Simbolinė 420 akcija žymi naują lapą Lietuvos kanapių istorijoje, kuomet kanapes vartoti atvirai drįso daugelis renginio dalyvių. Dalis jų sakė, kad šitaip norėjo atkreipti dėmesį į perdėtą pluoštinių kanapių reguliavimą mūsų šalyje. Ne kartą viešai apie kanapių legalizacijos naudą ir neadekvačią politiką prabilę Kanapių kultūros dienos organizatoriai džiaugėsi civilizuotu ir pakančiu policijos požiūriu į renginį – jam sergėti atsiųsti du pareigūnai.

Kanapių kultūros dienos dalyviai džiaugėsi civilizuotu ir pakančiu policijos požiūriu į renginį – jam sergėti atsiųsti du pareigūnai.

„Penki lapai“ primena, jog pluoštinės kanapės Lietuvoje yra legaliai auginamos dar nuo 2014 metų. Kanapių užauginame vis daugiau – per ketverius metus kanapių pasėliai išaugo net keturis kartus. Neseniai Žemės ūkio ministerija paskelbė, jog skirs ES paramą produktų iš pluoštinių kanapių gamintojams.

Jei norite papildyti šį pranešimą savo kadrais ar atsiliepimais, galite tai padaryti po straipsniu palikdami komentarą arba susisiekę su mumis el. pašto adresu redakcija@5lapai.lt

Renginio įrašą galite peržiūrėti organizatorių „Facebook“ paskyroje:
https://www.facebook.com/ZZD.lt/videos/543318022860277/UzpfSTIwNjcxNjM0MTM1NDcxMDU6MjI5MTMwODU2NDQ2NTkyMQ/

Kiti reportažai apie 2019 metų Kanapių kultūros dieną Vilniuje:

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą