PradžiaStraipsniaiKanapių legalizacija

Kanapių legalizacija

Kanapės yra legalios tik keliose valstybėse. Lietuvoje kanapės draudžiamos pagal Jungtinių Tautų (JT) 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos IV sąrašą, 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos I sąrašą kaip narkotikai ir narkotinės medžiagos, kurios draudžiamos naudoti medicininiais tikslais.

Jungtinės tautos PAŠALINO KANAPES IŠ BENDROSIOS NARKOTINIŲ MEDŽIAgŲ KONVENCIJOS IV SĄRAŠO 2020 metų gruodžio 2 dieną!

Nepaisant JT iniciatyvos dekriminalizuoti psichotropinių medžiagų vartojimą, kanapės Lietuvoje reguliuojamos baudžiamąja teise, tačiau tikėtina, jog situacija pasikeis 2021 metais, kadangi 2020 m. gruodžio 22 dieną Seimas pritarė įstatymo projektui, pagal kurį būtų dekriminalizuoti maži narkotinių medžiagų kiekiai.

Kanapių legalizavimas Lietuvoje

Lietuva buvo viena paskutinių Europos valstybių, kurioje visos kanapių rūšys buvo nelegalios. Šiuo metu Lietuvoje legali tik pluoštinė kanapė. Ją gali auginti net sodininkai, įsigiję sėklas iš sertifikuotų platintojų ir pranešę apie tai atitinkamoms tarnyboms. Legalu ne tik auginti tokias kanapes, bet ir apdoroti jų stiebus pluoštui, o sėklas – maisto produktams. Lietuva yra viena iš Top 3 valstybių Europoje pagal auginamų pluoštinių kanapių plotus. Šiuo metu Lietuvoje draudžiama išskirti veiklias medžiagas, pavyzdžiui, kanabidiolį (CBD). Marihuanos legalizacija kol kas sunkiai skinasi kelią į lietuvių širdis.

Prieš kelerius metus plačiai nuskambėjo žinios apie Lietuvoje legalizuotą kanabinoidų naudojimą medicinoje. Deja, tokie vaistai iki šiol nėra plačiai prieinami. Ši „legalizacija“ neįteisino nei medicininių kanapių auginimo, nei natūralių medžiagų išskyrimo iš augalo žiedų.

Iš tiesų medicininė kanapė Lietuvoje yra nelegali ir griežtai reguliuojama baudžiamąja teise. Šią situaciją stengiasi keisti Kanapių kultūros asociacija ir Žaliojo žiedo draugija, aktyviai šviečiančios visuomenę kanapių klausimais. Lietuvoje taip pat veikia kelios organizacijos, siekiančios įtvirtinti tyrimais ir mokslu pagrįstą narkotikų ir priklausomybę keliančių medžiagų politiką, į kurią patenka ir kanapių dekriminalizacija. Ryškiausia organizacija – Jauna banga – nuo 2020 metų turi net savo atstovę Seime.

Kanapių dekriminalizavimas

Dekriminalizacija yra procesas, kuomet tam tikra veikla nėra legalizuojama, tačiau jai nustojama taikyti baudžiamoji atsakomybė (t.y. veikla nustoja būti „kriminaline“). Dekriminalizuoti kanapes rekomenduoja net Pasaulio sveikatos organizacija. Būtina pabrėžti, jog net dekriminalizavus nedidelius kanapių kiekius, už juos vis tiek grėstų administracinės nuobaudos, pvz., piniginės baudos ar prievolė lankytis priklausomybės ligų reabilitacijoje.

Lietuva yra viena mažiausiai narkotikų vartojančių valstybių Europoje, todėl dekriminalizacijos kritikai neretai teigia, jog narkotikų politikos švelninimas pavers piliečius narkomanais. Šiems kritikams rekomenduojame paskaityti straipsnį apie tai, kaip kanapių ir kitų narkotinių medžiagų dekriminalizacija išgelbėjo Portugaliją nuo milžiniškos priklausomybių ligų krizės. Oficialiais duomenimis portugalai vartoja net mažiau narkotikų už lietuvius.

Nori sužinoti daugiau apie legalizaciją?

„Penki lapai“ yra vienintelė kanapių žiniasklaidos organizacija Lietuvoje. Žemiau rasite visus mūsų straipsnius, susijusius su kanapių legalizacija Lietuvoje ir pasaulyje.

Straipsniai apie kanapių legalizaciją

Malta legalizuoja kanapes: leis auginti savo reikmėms

Malta pirmoji Europos Sąjungoje legalizuoja kanapių vartojimą ir auginimą savo reikmėms. Skirtingai nei Nyderlanduose ar Ispanijoje, kur marihuana yra nelegali, tačiau toleruojama, Maltoje už kanapių auginimą ir vartojimą negrės administracinė atsakomybė.

Dažnai užduodami klausimai apie kanapių legalizaciją

Ar Lietuvoje kanapės legalizuotos?

Lietuvoje legalizuotos kanapės, kurios sukaupia ne daugiau 0,2 proc. tetrahidrokanabinolių (THC). Šių pluoštinių (ar pramoninių) kanapių Lietuvos ūkininkai užaugina labai daug ir Europoje nusileidžia tik prancūzams bei estams. Pluoštines kanapes galima auginti tik sėjant sertifikuotas sėklas iš patvirtintų platintojų. Sodininkai taip pat gali auginti kanapes, išsaugodami sėklų pakuotę. Abiem atvejais kanapės gali būti tikrinamos laboratorijoje.

Ar Lietuva greitai legalizuos kanapes?

Skirtingai nei keturiose valstybėse, kuriose galima teisėtai vartoti kanapes, mūsų šalyje narkotinės kanapės yra ne tik nelegalios, bet ir perdėtai griežtai kontroliuojamos. Ar vadovausimės sveiku protu ir bent panaikinsime baudžiamąją atsakomybę už kanapes? Tai priklausys nuo visuomenės aktyvumo ir organizuotumo. Kitų šalių patirtis rodo, kad keisti kanapių politiką įmanoma, tačiau tam reikia:

  • Suburti aktyvias organizacijas bei bendruomenes, rinkti parašus, skelbti peticijas ir kuo daugiau komunikuoti viešai.
  • Šviesti visuomenę ir parodyti, jog legalizuoti kanapes ir nutraukti karą prieš priklausomus žmones yra protingiau ir apsimokiau.
  • Sukurti spaudimą įstatymų leidėjams – balsuoti už politines jėgas, pasisakančias už legalizaciją, dalyvauti protestuose bei mitinguose (Lietuvoje vyksta Kanapių kultūros diena).
  • Nebijoti ginti savo teisių teismuose, kaip pasielgė Sakartvelo politinė partija, apgynusi konstitucinę teisę vartoti kanapes (nors už marihuanos turėjimą Sakartvele vis tiek baudžiama).

Ar legalu auginti kanapes?

Taip, legalu auginti kanapes laikantis LR įstatymų. Medicininės („narkotinės“) kanapės Lietuvoje yra nelegalios ir griežtai reguliuojamos, jas auginti draudžiama.

Ar legali pluoštinių kanapių arbata?

Perdirbti kanapių žiedus Lietuvoje draudžiama, tačiau sunku pasakyti, ar jūsų virtuvėje užplikytas arbatos puodelis gali būti laikomas kanapių perdirbimu. „Penki lapai“ neapsimeta teisininkais, todėl negali atsakyti į šį klausimą. Žiniasklaidoje yra pasirodę kanapių augintojų nusiskundimų, jog jiems drausta pardavinėti kanapių žiedų arbatą.