420: Kanapių kultūros diena ir pasaulinis kanapių maršas

4:20 kodas reiškia kanapių vartojimą. Vienas iš „Gateful Dead“ bosisto pagalbininkų pavadino dvidešimt po keturių „socialiai priimtinu laiku vartoti kanapes“. Legenda byloja, kad kodas gimė dar 1971 metais, bet populiariojoje kultūroje pasirodė bent keliais dešimtmečiais vėliau.

Keturi dvidešimt ilgainiui tapo vienu žinomiausių kanapių kultūros simbolių, todėl tiek dienos laikas, tiek balandžio dvidešimtoji įgijo sąsajas su kanapėmis. Lietuvoje, kaip ir dešimtyse kitų pasaulio valstybių, kanapių mėgėjai ir kovotojai už teisingesnę narkotikų politiką balandžio 20 d. rengia mitingus, protestus, koncertus ir sambūrius. Šie renginiai yra Pasaulinio kanapių maršo (Global Cannabis March) dalis.

Mūsų šalyje kanapių maršo renginys įprastai vyksta balandžio dvidešimtąją ir vadinamas Kanapių kultūros diena. 2019 metų Kanapių kultūros diena buvo vienas įspūdingiausių renginių, kuriame surūkyta didžiausia suktinė Lietuvos istorijoje, o Seimo narė Aušrinė Armonaitė bei Vilniaus savivaldybės tarybos narys Mark Adam Harold drąsiai kalbėjo apie lūkesčius pakeisti kanapių politiką Lietuvoje.

didžiausias jointas
2019 m. Kanapių kultūros dienos akimirka iš dalyvio vaizdo įrašo.

Pasaulinis kanapių maršas ir renginiai balandžio dvidešimtąją

Pasaulinis kanapių maršas, dar vadinamas Pasauliniu marihuanos maršu bei Milijoniniu marihuanos maršu, kiekvienais metais vyksta pirmąjį gegužės šeštadienį. Dažniausiai į maršo renginius įtraukiami ir balandžio dvidešimtosios 420 renginiai. Pirmosios eitynės įvyko dar 1999 metais ir iki dabar išplito į 85 šalis ir 1 035 miestus, įskaitant Vilnių. Kiekvienoje šalyje mitingai, protestai ir šventės turi vis kitokį pavadinimą, pavyzdžiui, Ispanijoje vyksta Milijono suktinių maršas (La Marcha del Million de Porros), Vilniuje – Kanapių kultūros diena.

Milijonai žmonių kiekvienais metais išeina į gatves: vienose šalyse vyksta eitynės ir mitingai, o kitur – koncertai. Jei norite panirti į renginių nuotraukas bei įrašus, bet kuriame socialiniame tinkle (Facebook, Instagram, Twitter) ieškokite žymų #CannabisMarch, #MarijuanaMarch ar #CannabisParade.

Kiekvienoje šalyje renginių tematika skiriasi, tačiau juos vienija tikslas keisti požiūrį į kanapes, šviesti visuomenę. Ne vienoje šalyje kanapių mitingų organizatoriams tenka bylinėtis teismuose ir įrodinėti, kad kalbėdami apie kanapes jie naudojasi žodžio laisve, o ne siekia skatinti kanapių vartojimo. Juk kanapė yra ne tik „žolė“ – ji mezga maistingas sėklas, iš jos plaušo gaminami kanapių biokompozitai, pluoštas, o žiedų aliejai tinka kanapių kosmetikai.

Globalus marihuanos maršas ir Kanapių kultūros diena Lietuvoje

Pirmieji Pasaulinio kanapių maršo ženklai Lietuvoje pasirodė 2002 metais. Kaip nurodoma pasaulinio renginio svetainėje, renginys organizuotas per pogrindžio subkultūrų tinklapį hardcore.lt. Pankų, metalistų ir kanapių kultūros aktyvistų ryšiai išliko stiprūs iki šių dienų: pavyzdžiui, praėjusiais metais vykusiame festivalyje „Green Happens“

Jei turite daugiau žinių apie pirmuosius Pasaulinio kanapių maršo renginius Lietuvoje, susisiekite su mumis: būtinai papildysime šį straipsnį.

2010 metais Vilniuje rengtas Globalaus marihuanos maršo renginys vyko gegužės 1 dieną – pirmąjį gegužės šeštadienį. Nuo 2016 metų kanapių aktyvistai ėmė daug aktyviau reikštis viešojoje erdvėje ir pradėjo Kanapių kultūros dienos renginius, kurie persikėlė į balandžio 20 dieną.

Kanapių kultūros dienos sujungia žmones, palaikančius pluoštinės ir medicininės kanapės plėtrą, tyrimus ir teisinio reguliavimo pakeitimus. Lietuva paskutinioji ES įteisino pluoštinės kanapės auginimą, o pirmieji augintojai, išdrįsę pasipriešinti ES teisei prieštaraujantiems Lietuvos įstatymams, taip pat prisideda ir prie kanapių kultūros renginių. 

„Penki lapai“ primena, kad Lietuvoje užauga vienas didžiausių pluoštinės kanapės derlių Europoje.

Kanapių kultūros renginių metu kalbama ne tik apie narkotikų kontrolės keitimus, kanapių dekriminalizaciją bei legalizaciją. Daug dėmesio skiriama ir pluoštinių kanapių panaudojimui bei vis dar galiojantiems apribojimams. Pavyzdžiui, Lietuvoje vis dar draudžiama išskirti kanapių dervas ir aliejus, įskaitant ir CBD aliejų. Augintojų ir perdirbėju teigimu, Lietuvos ekonomika šitaip praranda ne vieną milijoną eurų. „Penkių lapų“ kalbinti kanapių augintojai teigė savo žiedus eksportuojantys į įvairias Europos valstybes ir nekantriai laukiantys įstatymų pakeitimų Lietuvoje.

Kanapių kultūros diena 2020 metais persikėlė į internetą: šiandien, balandžio 20 d., 18 valandą vyks Laisvės partijos organizuojama transliacija Kanapė 2020 su partijos valdybos narės, žalos mažinimo organizacijos Jauna banga atstovės ir Priklausomybės ligų centro darbuotojos Morgana Danielės pristatymu apie narkotikų politiką bei prof. Jorge Javier Romero iš Meksikos paskaita apie narkotikų politiką šalyje, kurioje vyksta tikras, daug gyvybių nusinešęs, karas prieš narkotikus.

„Penki lapai“ savo ruožtu sveikina visus skaitytojus su balandžio 20 d. Ir kviečia pasidalinti šiuo sveikinimu su draugais:

420 sveikinimas

Pasinaudokite šia simboline 420 diena, pasveikinkite bent vieną artimą žmogų ir pakalbėkite apie kanapes: keiskime, švieskime visuomenę vardan geresnės visų mūsų ateities!

KOMENTUOKITE

Įveskite komentarą!
Įveskite savo vardą